Naujienos

JUBILIEJINĖ STOVYKLA – FESTIVALIS “KŪRYBINGI STEBUKLAI” – BENDRUOMENĖ TAPUSI ŠEIMA

2023 08 29


 
2023 m. liepos mėn. aktoriai Virginija Kuklytė ir Šarūnas Gedvilas suorganizavo jubiliejinę stovyklą – festivalį ,,Kūrybingi stebuklai“ Šalčininkų rajono vaikams ir jaunimui. Stovykla vyksta jau 10-us metus, o nemokamas festivalis skirtas visai bendruomenei 5-us metus iš eilės. Programa talpino netgi 9 profesionalius žinomų lietuvos menininkų spektaklius bei koncertus, filosofijos ir psichologijos paskaitas, bei 3 edukacines dirbtuves: Gongų terapijos, klounados ir improvizacijos.  
Daugiakultūriame Šalčininkų rajone prasmingas edukacines veiklas pavyko įgyvendinti partneriaujant su Britų Taryba Lietuvoje, bei pagrindinių rėmėjų Lietuvos Kultūros tarybos ir Šalčininkų rajono savivaldybės dėka. Kūrybinė komanda: Lukas Auksoraitis, Artur Svorobovič, Raminta Šniaukštaitė, Evelina Naujokienė, Samuelis Valentinas Sauchatas, Kyrylo Kremenchuk, Julius Ambrazevičius ir Valerija Svorobovič.
Edukacinių dirbtuvių metu su režisieriumi, pedagogu, aktoriumi ir, svarbiausia, profesionaliu socialiniu klounu Žilvinu Beniušiu vaikai pasimatavo šiuolaikinės klounados žanrą. Mokėsi priimti save tokius kokie yra, savo trūkumus ir silpnybes, scenoje, žiūrovų akivaizdoje paversti ne tik stiprybėmis, bet ir gebėti sukurti iš to komiškas situacijas. Taip pat režisierius stengėsi vaikams suteikti gebėjimą pasitikėti savimi sudėtingų nejaukių situacijų akivaizdoje. Kuriant klounados žanre vaikai lavino savo komiškumo „raumenį“ naudodamiesi kontrasto, sceninės klaidos principais bei svarbiausia klounados žanre, beje kaip ir gyvenime - kurti autentišką ryšį su scenos partneriais ir publika. Pedagogas dalinosi: „Vaikai labai talentingi, visada džiaugiuosi grįždamas į šią stovyklą su jais dirbti, kiekvienais metais jie vis geriau geba būti scenoje, valdyti savo kūną, kalbėti, būti drąsūs, dalintis emocijomis. Drąsiai užduoda brandžius klausimus, tikrai yra kuo džiaugtis, didžiuojuosi šia stovykla - festivaliu.“
Į nežinomybę t.y. improvizacijos teatro žanrą vaikai žengė su aktoriumi, pedagogu, profesionaliu “improvizatoriumi” Oskaru Wygonowskiu. Vaikai mokėsi nebijoti lipti ant scenos nepasiruošę, visiškai tuščia galva, lavino savo mąstymą, kad jis veiktų netgi aukštos įtampos situacijose bei treniravo savo emocinį intelektą reaguoti į tokias situacijas priešingai negu įprasta t.y. su baime, užsidarymu, susikaustymu, o su azartu bei džiugesiu. Taip pat vaikai mokėsi, kaip kurti istorijas ir kitų naratyvinių įrankiu, kad lengvai gaudytųsi nepažįstamose sceninėse situacijose. Pats Oskaras pabrėžia: “ Šie įgūdžiai labai vertingi ir gyvenime - nuo kalbų sakymo ir pažinčių mezgimo iki gebėjimo prisiimti atsakomybę ar išsisukimo iš situacijos, kai esi nepadaręs namų darbų“ šmaikštauja aktorius ir linki drąsos „raumenį“ naudoti atsakingai.
Na o pailsėti nuo bendravimo su scenos partneriais, publika ir susitelkti į save dirbtuvėse „Gongai – Kvėpavimas - Atsipalaidavimas“ kvietė aktorė Raminta Šniaukštaitė. Atviros paskaitos metu dalyviai išgirdo gongų meditacijos veikimo principus, apie įvairiausius inovatyviausius mokslinius tyrimus įrodančius jų visapusę naudą sveikatai - nerimo, skausmo, streso mažinimas. Po sėkmingo kvėpavimo bei atsipalaidavimo seanso dalyviai dalijosi, kad seniai nesijautė taip atsipalaidavę, tokie ramūs, energingi, kai kurie netgi minėjo, jog pavyko „persikrauti“ ir pasijuto lyg būtų pirmoji stovyklos diena.
Paskaitoje su filosofu Virginijumi Gustu vaikai paniro į intriguojantį filosofijos pasaulį bebandant iškoduoti MKČ kūrybos ypatingumo genetinį kodą, kokia gi Čiurlionio genialumo paslaptis, kuo jis ypatingas, kad išliko aktualus iki šiol? Specialiai stovyklos - festivalio dalyviams sukurtoje paskaitoje vaikai sužinojo ne tik apie Čiurlionį, bet ir praplėtė savo žinių kontekstus - susipažino su filosofo Descartes‘o kūrybingumo sprendimo idėja, sužinojo, kas yra frenologiją, mokėsi atskirti kas yra mokslas, o kas pseudo mokslas, bei pajusti riba tarp savitikslio meno ir meno kaip įrankio ideologijai skleisti t.y. kada jis jau tampa propaganda. Vadovai liko be galo maloniai nustebinti, kad net patys jauniausi stovyklos dalyviai labai įsitraukė bei daug apie Čiurlionį žinojo patys iš paskaitos vaikai išsinešė vieną svarbiausių minčių, kad Teisingas atsakymas nebūtinai yra kūrybingas atsakymas. 
Į svečius atvykusi iš Vilniaus paramos vaikams centro psichologė - psichoterapeutė Veronika Lakis - Mičienė savo paskaitoje vaikus kvietė pasižiūrėti į visiems, atrodo, savaime suprantamą dalyką - bendravimą, naujomis akimis. Psichologė pasidalino įvairiomis bendravimo schemomis bei praktinių užsiėmimų metu (dalyviai net nusikėlė ant pievelės iš auditorijos eksperimentiniam psichologiniam žaidimui) - vaikai mokėsi, kokie įvairūs faktoriai daro įtaką bendravimui ir jo kokybei, kaip bendraujant išlikti savimi bei gebėti brėžti ribas ir puoselėti sveikus, ugdančius santykius. Pati Psichologė maloniai nustebo jaunuolių drąsiu bendravimu bei žingeidumu. Taip pat specialistė stebisi ir sveikina stovyklos organizatorių komandą, kad atveža tiek daug kultūros ir pabrėžia kokią didžiulę reikšmę vaikų psichologinei sveikatai teikia būtent tokie kultūriniai bendruomeniškumą skatinantys renginiai: „Kartais nežinai koks vadovo, dėstytojo pasakytas žodis ar pamatytas spektaklis įkris kažkur ten giliai viduje kaip kokia sėkla šių jaunų žmonių gyvenime ir „išdygs“ kokie nors vertingi suvokimai apie save, bendravimo įgūdžiai, drąsa“.  Veronika  priduria, kad jauniems žmonėms tokios aplinkybės kaip teatro, vaidybos, improvizacijos paskaitos bei pasirodymų kūrimas yra puiki galimybė išbandyti save, pastatyti save į kitą galbūt nepažįstamą „amplua“, ko savo aplinkoj gal niekada ir nepavyktų padaryti, kas yra be galo naudinga besiformuojant tapatybei.
 
Be edukacinės stovyklos dalies, kone kiekvieną dieną dalyvių laukė tokia pasirodymų gausa, kad sukeltų pavydą net teatro gurmanams. Visiems puikiai žinomos, be galo talentingos ir energingos aktorės Vitalija Mockevičiūtė ir Neringa Varnelytė iš teatro „LABAS“ rodė spektaklį paremta J. Basanavičiaus siaubo pasakų rinkiniu - „Velnių priėdę“. Patį spektaklį pateikė itin unikaliai Šalčininkų krašto gyventojams - Dzūkų tarme.  Spektakliui pasibaigus vaikai buvo pritrenkti - aktorės ant scenos paliko devynis prakaitus ir, kadangi patys savaitės gale rodys pasirodymus, gavo neprilygstamą pavyzdį, ką reiškia azartas bei entuziazmas ant scenos. Po spektaklio aktorės pasiliko diskusijai pasidalinti apie spektaklio kūrimo subtilybes, bei kalbų svarbą mūsų gyvenime. Vaikai norėjo sužinoti kiek laiko trunka sugalvoti spektaklį, iš kur kilo idėja pasidalinti būtent siaubo pasakomis ir, aišku, svarbiausias klausimas:  “kodėl būtent Dzūkiškai?”.
Parodyti patį aukščiausią klounados lygį atvyko Šiuolaikinės intelektualios klounados teatro aktoriai Artūras Dubaka ir Justinas Narvydas su koncertu - spektakliu „Rokas ir Rokenrolas“. Spektaklis publikai, iki ašarų juokinga vaidyba, priminė, kad daug dažniau verčiau yra savo talentus kūrybingai apjungti vardan didesnio gėrio negu ieškoti. Aktorius O. Wyganowskis surengęs “Atviro mikrofono” improvizacijos pasirodymą scenoje išbandyti jėgas pakvietė ne tik profesionalius aktorius, bet ir žiūrovus. Vaikai pasirodymų metu galėjo ne tik gerai praleisti laiką, bet ir pamatyti kaip profesionalūs aktoriai bei klounai pritaiko scenoje tai, ko jie dienos metu mokėsi klounados ir improviizacijos dirbtuvėse. Jaunuoliai po pasirodymų buvo be galo sužavėti ir įkvėpti, kai kurie net sakė, kad laukia kol patys galės lipti ant scenos ir išbandyti save. O suaugusieji žiūrovai po pasirodymo valėsi juoko ašaras.
Dalyvių širdis suvirpino Justo Tertelio ir Vestos Šumilovaitės - Tertelienės prikelti antram gyvenimui M. K. Čiurlionio laiškai. Dalyviams pavyko sakytumei kone gyvai susitikti su Čiurlioniu ir pritaikyti žinias prieš tai įgytas su filosofu V. Gustu. Vakarėjant, prūdo fone, besileidžiančiai saulei beglostant aktorių veidus bei aktoriaus Artūr Svorobovič elegantiškam akomponavimui pianinu, vaikams pavyko panirti į tuometinį, be galo įsimylėjusį, melancholišką ir jau nebe tokį mįslinga Čiurlionį. Šį pasirodymą palydėjo didžiulė sukauptis ir ne viena ašara riedėjusi skruostu.
Čiurlionio laiškų skaitymus vijo žymių, apddovanotu aukščiausiais įvertinimais Lietuvoje ir užsienio festivaliuose, labai talentingų  aktorių Dainiaus Gavenonio ir Rasos Samuolytės poezijos skaitymai. Aktoriai jaukiai bei žaismingai bendravo su publika ir meistriškai įpūtė gyvybės Vytauto Mačernio ir Daivos Čepauskaitės poezijai. Po pasirodymo vaikai smalsiai klausinėjo aktorių apie profesijos subtilybes, jų santykį su poezija, ar patys, kada norėjo tapti poetais, aktoriai taip pat dalinosi įvairiomis netikėtomis istorijomis, kurios ištinka kuriant spektaklius. Po pasirodymo aktoriai atskleidė, pirmą kartą skaitė poeziją jaunimo stovykloje ir tai buvusi viena pirmųjų pažinčių su Šalčininkų krašto žiūrovais.
Ir vyšnaitė ant torto – jaunojo aktoriaus iš Ukrainos Kyrylo Kremenchuk poezijos skaitymas ir pokalbis apie tai, kaip jam sekasi gyventi Lietuvoje, studijuoti aktorinį meną LMTA ir visą tai daryti lietuvių kalba, kurią jis išmoko per metus laiko. Neįtikėtina Kyrylo istorija, patirtys bei drąsa ir stiprybė sujaudino dalyvius. Taip pat Kyrylas mus pagerbė kartu su visais giedodamas Tautišką giesmę.
Visus šiuos pasirodymus vainikavo visą savaitę kurti vaikų pasirodymai. Dalyviai, įkvėpti visos virtinės profesionalų pasirodymų bei dirbtuvių, kuriose įgijo įvairiausių scenos meno žinių. O žiūrovų, kurie atvyko į jaunųjų talentų vakarą laukė ypatingas kultūrinis repertuaras, beveik 20 kūrinių: magijos pasirodymas, vaidybiniai etiudai pagal Charlie Chaplin filmus, trumpos komedijos, šviežiai sukurtas stovyklos himnas, stand-up komedijos žanro pasirodymas bei šokio kompozijos ir ne tik. Jaunieji aktoriai drąsiai lipo ant scenos bei reiškė save ir, svarbiausia, kaip mokė visi vaidybos dėstytojai šią savaitę, vaidindami šventė gyvenimą.
Vakaro pabaigai netgi dvi dovanos bendruomenei - dainuojančių mimų „Neteisėtai padaryti“ ir grupės „Jauti“ koncertai šokdinę visus festivalio dalyvius. Dūzgės praūžė atrodo akimirksniu, publikai nenorint “paleisti” atlikėjų ir nepaliaujamai skanduojant „pakartot“.
O paskutinę stovyklos dieną savo ašaras buvo nuspręsta slėpti ne nosinaitėmis šluostantis, o pasikvietus šmaikščiausią Lietuvos gatvės cirko artistą Viačeslavą Mickevičių. Visus per pirmąją minutę įtraukęs artistas džiugino dalyvius vienračio, ugnies rijimo, balansavimo bei žongliravimo pasirodymais ir nei vieną sekundę atsikvėpti neleido prikaustęs ne tik triukais bet ir nesiliaujančiais pokštais bei improvizacijomis. Pasirodymo tikslas pavyko - dėl besibaigiančios stovyklos vaikai neverkė, o juokėsi pro ašaras.
Vienas svarbiausių stovyklos magijos dėmenų, kad visų jos metu vaikus lydi vadovai -profesionalūs aktoriai, iš kurių kiekvienas savu, vis kitokiu kampu stengiasi vaikus įkvėpti drąsos ir kūrybiškumo.
Vadovė Raminta Šniaukštaitė dalinasi, kad “užsiėmimų metų teatrinių pratimų pagalba mokė improvizacijos, asmeninės raiškos, partnerystės scenoje, koncentracijos, atsipalaidavimo ir scenos baimės įveikimo. Teatras – labai palanki erdvė, kurioje vaikai gali įsijausti, persikūnyti į personažus, o tai padeda išlaisvinti save ir įveikti savo vidinį kritiką. Labai malonu matyti, kaip vaikai kiekvieną dieną vis tobulėja ir auga, o stovyklos pabaigoje nustebina ne tik vadovus, bet ir patys save. Kas daugiausiai ugdo žmogų jeigu ne patirtys. O šioje stovykloje naujų patirčių tikrai netrūksta. Mokomės ne tik teatrinės raiškos, bet ir pagarbos, supratimo, emocinio palaikymo, tolerancijos ir savirefleksijos. Manau, kad šios vertybės bei įgūdžiai yra būtinos ne tik jauno žmogaus raidai, bet ir kuriant tvirtą bendruomenę.”
Vadovė Evelina Naujokienė stengėsi susitelkti į komandą:  “Paskaitų metu mano koncentracija, pastangos buvo į komandinius žaidimus tam, kad dalyviai pajaustų vienas kitą ir geriau suprastų kaip yra svarbu dirbti, kurti ir mokytis kartu! Tai svarbu ne tik socialiniam gyvenime, mokykloj, bet ir scenoj! Kaip sakoma vienas lauke ne karys, šia idėja ir vadovavausi, nes stovykloj to ir siekiam,kad dalyviai ne tik atvyktų ir turėtų gerą laiką, bet ir susirastų naujų draugų bei išmoktų kažko naujo. Pastebėjau, kad komandiniai žaidimai jiems duoda galimybę susikaupti, susijungti į vieną grupę bei greitai priimti sprendimą. Taip pat norėčiau pasakyti, kad stovykla yra labai naudinga bendruomenei, nes stovyklos veikla apima ne tik dalyvius, bet ir jų artimuosius, draugus. Juk jie taip pat kviečiami prisijungti į spektaklius, koncertus, paskaitas taip prisidedant prie bendruomenės švietimo, kuris vienareikšmiškai turi pozityvų indėlį.
Na o mūsų naujausias komandos narys Kyrylo Kremenchuk (vadovas-aktorius iš Ukrainos) gebėdamas į visą procesą pasižiūrėti žviežiomis akimis dalinasi tokiu įspūdžiu: “Man ši stovykla buvo Dievo dovana. Tiek daug talentingų žmonių vienoje vietoje. Labai smagu, kad organizatoriai supažindina vaikus su aktoryste, nes tai padeda vaikams atrasti save ir savo potencialą. Man tai buvo pirma patirtis tokiame projekte. Negaliu pasakyti, ar pavyko daug ko išmokyti, bet norėjau vaikams suteikti pasitikėjimo savimi ir nebijoti eiti į priekį atvira širdimi. Nuoširdžiai tikiu, kad kiekvienas vaikas ras savo kelią šiame gyvenime ir išliks žmogumi!”
Stovyklos savanorė Valerija Svorobovič pasakoja: “Daug metų į stovyklą vykau kaip dalyvė, bet šiais metais turėjau galimybę tapti stovyklos savanore ir padėti su stovyklos organizavimu bei asistuoti vadovams. Savaitė buvo sunki, bet tuo pačiu be galo įdomi ir naudinga. Važiuodama kaip dalyvė dažnai nepastebėdavau kiek iš tiesų vadovai daug daro dėl mūsų. Tik šiais metais galėjau pilnavertiškai pajausti visą jų atsidavimą šiai stovyklai. Kaip stengėsi Virginija ir Šarūnas kasmet vaikams (ir ne tik) paruošti kuo įdomesnę, įvairesnę festivalio programą. Malonu žiūrėti į tai, kaip ši stovykla formuoja vaikus, duodama jiems begalę naujų žinių bei įgūdžių, kurių jiems prireiks net jei jie neplanuoja sieti savo gyvenimo su menu. Iš šių žmonių, per šią savaitę, turėjau galimybę pasimokyti atkaklumo, kūrybiškumo bei nuoširdumo. Todėl esu be galo dėkinga, kad šiais metais man suteikė šansą tapti jų komandos dalimi ir tikiuosi, kad turėsiu tokią galimybę ir ateityje.”
Stovyklos organizatoriai Virginija Kuklytė ir Šarūnas Gedvilas džiaugiasi, kad pavyko suorganizuoti jubiliejinę stovykllą – festivalį. Vaikams pavyko sukurti nuostabius pasirodymus apjungiant žinias, kurias gavo stebėdami profesionalų spektaklius, dalyvaudami kūrybiškumo dirbtuvėse bei vaidybos paskaitose ir burti dar artimesnę kuriančią bendruomenę, kurioje jaunuoliai jaučiasi kaip namuose.”
Partneriai: Britų taryba Lietuvoje, Šalčininkų rajono šeimos ir vaiko gerovės centras,
Garsas renginiams, Jurga Lego 
Rėmėjai: Lietuvos kultūros taryba, Šalčininkų rajono savivaldybė, Green feel`s, Sip – Sap, Gentle day, Printėja, Happeak.
 
Tekstas: Samuelis Valentinas Sauchatas
Nuotraukų autoriai: Jurgita WRU, Andriejus Kartanavičius ir Virginija Kuklytė