Naujienos

Tęstinis projektas „Jausmų pasaulis“: emocinės savijautos ir bendruomeniškumo stiprinimas per kūrybą, humorą, psichologiją

2023 08 29


2023 m. balandžio – rugpjūčio mėnesiais Šalčininkų rajone buvo vykdomas projektas ir emocinio ugdymo tyrimas „Jausmų pasaulis“. Profesionalių aktorių vedamose kūrybinėse dirbtuvėse dalyvavo Dieveniškių „Ryto“ gimnazijos mokiniai, Šalčininkų rajono šeimos ir vaiko gerovės centro auklėtiniai bei kaimo gyvenviečių senjorai. Projekto tikslas – gerinti Šalčininkų rajono gyventojų emocinę būseną bei stiprinti bendruomenę per psichologiją, humorą ir kūrybą.
Projektą sudarė skirtingos veiklos skirtos jaunuoliams ir senjorams. Pasak projekto vadovės, aktorės ir režisierės Virginijos Kuklytės-Gedvilienės, šios dvi grupės įtrauktos į projektą dėl siekio stiprinti bendruomeniškumo jausmą tarp įvairių Šalčininkų krašto gyventojų. Taip pat V. Kuklytė-Gedvilienė teigė, kad labai svarbu vykdyti projekto veiklas jaunimo ir senjorų gyvenamojoje vietoje, nes jie turi mažiausiai galimybių savarankiškai išvykti ir dalyvauti atokiau vykstančiuose kultūriniuose renginiuose.
Moksleiviams skirtoje projekto dalyje aktoriai Rokas Petrauskas, Artūras Dubaka, Šarūnas Gedvilas, Justinas Narvidas, Žilvinas Beniušis ir Oskar Wygonowski vedė teatralizuotus vaidybos, klounados, poezijos kūrimo užsiėmimus bei vertė jaunuolių tekstus autorinėmis dainomis. Dzūkiškai kuriantis atlikėjas Rokas Kašėta moksleiviams surengė koncertą. Lietuvos muzikos ir teatro akademijos docentė Rita Juodelienė antrus metus iš eilės analizavo jaunimo sukurtus eilėraščius bei dėstė jiems scenos kalbos ir retorikos paskaitas. Kristijonas Siparis, Lina Krasnovaitė-Siparienė ir Rūta Krasnovaitė moksleiviams surengė istoriniais faktais parengtą kultūrinę edukaciją ir XIX a. stilistikos atvirukų gamybą. Psichologai Gediminas Tumėnas ir Vitalijus Gafurovas gimnazijoje papasakojo apie jausmus ir emocijas, vedė praktinį užsiėmimą apie jausmų atpažinimą bei pasidalinimą. Taip pat psichologai inicijavo diskusiją apie emocijas ir jausmus tarp moksleivių, aktorių, mokytojų, administracijos darbuotojų. Operatorius Julius Ambrazevičius dokumentavo ir kūrė projekto vaizdo reportažus.
Antroje projekto dalyje vykdytos veiklos skirtos senjorams. Aktoriai, sertifikuoti socialiniai klounai Šarūnas Gedvilas, Justinas Narvidas ir Žilvinas Beniušis senjorus įtraukė į klounados performansus. Aktorė ir režisierė V. Kuklytė-Gedvilienė ir operatorius Julius Ambrazevičius įamžino gražiausias performansų akimirkas vaizdo įrašuose ir nuotraukose. Vėliau aktoriai šias nuotraukas senjorams padovanos. Psichodramos ekspertė Vida Lipskytė kalbėjosi su senjorais apie sukauptą gyvenimo išmintį, gražiausias gyvenimo akimirkas, dabartinę senjorų jauseną.
Dalindamiesi savo patirtimi su senjorais, aktoriai Justinas Narvidas ir Virginija Kuklytė-Gedvilienė teigė, kad klounados performansus ir fotosesiją galima vertinti kaip žaidimą su senjorais, kuris prisidėjo prie senjorų geresnės emocinės būklės. Aktorių bei psichodramos ekspertės veiklos senjorams padėjo atrasti ar prisiminti kasdienybės džiaugsmus. Taip pat veiklos suteikė erdvę senjorams pasidalinti savo jausena, atsipalaiduoti, susitikti ir bendrauti su kaimynais. Psichodramos ekspertė V. Lipskytė dalindamasi įspūdžiais iš pokalbių su senjorais teigė, kad lankyti kaimo žmones jai buvo didelė dovana. Nuo kaimo žmonių sklido gerumas, paprastumas, tikrumas. V. Lipskytė džiaugėsi, kad pavyko ne tik lankyti kaimo žmones, tačiau su jais sukurti santykį. Pasak psichodramos ekspertės, tai ir buvo susitikimų tikslas – per santykį su senjorais jiems parodyti, jog jie rūpi, yra reikalingi, nepamiršti, išmintingi.
 „Jausmų pasaulio“ projekto pradininku gali būti laikomas 2022 m. vykęs projektas „Simbolių kalba“ Dieveniškių „Ryto“ ir Butrimonių „Anos Krepštul“ gimnazijose. Šių metų projekte didžioji dalis moksleiviams skirtų veiklų rėmėsi praeitų metų patirtimi. Atrinktos veiklos, kurios teikė daugiausiai naudos moksleiviams.
Aktorius Šarūnas Gedvilas, lygindamas savo patirtį šiuometiniame projekte su praeitų metų patirtimi projekte „Simbolių kalba“, teigė, jog moksleiviai šiais metais drąsiau, laisviau kalbėjo ir reiškė emocijas. Jų „nereikėjo traukti už liežuvio“, moksleiviai buvo atsipalaidavę. Aktorius Oskar Wygonowski išskyrė, jog projekto veiklos moksleiviams padėjo apibrėžti, įsivardyti tikslias emocijas – „kad nebūtų vien gerai arba blogai“. Po susitikimo su psichologais, jaunuoliai mokėsi atpažinti savo emocijas – emocijų rate ieškojo konkrečių emocijų apibrėžčių. Pasak O. Wygonowskio, poezija moksleiviai naudojosi kaip priemone įvardintoms emocijoms perteikti. V. Kuklytė-Gedvilienė pastebėjo, kad šiuometiniame projekte moksleiviai poezijoje, finaliniuose pasirodymuose emocijas perteikė raiškiai, nevengė emocijų skirtingumo: „Pasirodymuose buvo vaikų, kurie kalbėjo apie bjaurumą. Buvo vaikų, kurie savo emocijas gan stipriai išreiškė kūryboje per vienišumą. Buvo vaikų, kurie nebijojo meilės temos ir gana rimtai, giliai pažvelgė į meilę. Taip pat plėtota draugystės tema – palaikymas, turėjimas su kuo pasikalbėti.“
Gediminas Tumėnas, vienas iš psichologų, vedusių praktinius užsiėmimus, išskyrė nustebinusį atvejį. Diskusijoje apie emocijas ir jausmus moksleiviai papasakojo gebantys nuskaityti mokytojos emocijas – identifikuoti, kai mokytoja yra pikta, paniurusi. Suprasdami, kad mokytojos jausena gali veikti visą klasės atmosferą, moksleiviai bando jai pakelti nuotaiką, sako įvairius komplimentus, kitais būdais siekia mokytojos šypsenos. Pasak psichologo, tai rodo moksleivių išmanumą ir emocinį jautrumą.
Jaunuoliams skirtas projekto veiklas užbaigė gimnazijoje bei Šalčininkų rajono šeimos ir vaiko gerovės centre įvykę finaliniai pasirodymai. Čia jaunuoliai atliko muzikinius performansus, skambėjo dainuojamoji poezija. Pasirodymą papildė intelektualios klounados teatro koncertas „Rokas ir rokenrolas“. Pagal jaunuolių sukurtą poeziją bei tikras istorijas, aktorius ir dramaturgas Jonas Braškys kuria pjesę, kuri ateityje gali pavirsti spektakliu.
Projekto vadovė V. Kuklytė-Gedvilienė ir veiklų organizatorius Š. Gedvilas jau 10 metų Šalčininkų rajone organizuoja kasmetines vasaros stovyklas, festivalius ir edukacines veiklas. Už šias veiklas yra gavę Lietuvos Prezidento apdovanojimą „Lietuvos galia“. Į aktorių dueto organizuojamas veiklas įtraukiami ir kiti menininkai – aktoriai, dramaturgai, muzikantai, dainininkai ir filosofai. Pasak V. Kuklytės-Gedvilienės ir Š. Gedvilo, vykdyti projektus labiausiai motyvuoja akivaizdūs pokyčiai – moksleivių išdrąsėjimas, kūrybiškumo atsivėrimas, gebėjimas laisviau negu anksčiau reikšti savo nuomonę, giliau analizuoti kultūrinius reiškinius ir jų poveikį emocinei savijautai.
 
Projekto veiklos vykdomos kartu su partnere Britų taryba Lietuvoje bei rėmėjais – Lietuvos kultūros taryba ir Šalčininkų rajono savivaldybe.
 
 
Tekstas: Maryja Šupa ir Žeimantė Straševičiūtė
Nuotraukos: Virginija Kuklytė