Naujienos

Globa - dovana

2022 07 01


VAIKO GLOBA YRA DOVANA
      Pagal 2021 metų statistiką Lietuvoje 3495 globėjų (rūpintojų) šeimose augo 4645 tėvų globos netekę vaikų. Šiuo metu globos institucijose vis dar gyvena apie 1600 vaikų, netekusių tėvų globos, kuriems reikia šeimos. Laikinai globojami apie 1000 vaikų, kuriems nesant galimybių sugrįžti į šeimą taip pat reikės suaugusiųjų, kurie nuolat galėtų globoti šiuos vaikus. 2022 metų birželio mėnesio duomenimis Šalčininkų rajone globėjų (rūpintojų) skaičius siekia 75, globėjų šeimų – 69, globojamų vaikų – 90.
      Lietuvoje jau tapo tradicija pirmąjį liepos sekmadienį paminėti Globėjų dieną. Todėl visą savaitę, birželio 27 – liepos 3 dienomis, visoje Lietuvoje vyks įvairūs Globos savaitės renginiai. Šia proga mūsų Globos centras sveikina visus savo globėjus su jų švente ir kviečia mūsų rajono bendruomenę susipažinti su viena, tikra mūsų globėjų istorija ir tokiu būdu paraginti atidėti visas baimes, nepatikrintus įsitikinimus, visuomenines nuostatas ir pabandyti tapti vaiko globėju.
     Taigi, 2020 metų birželį į šalčininkietės Irinos namus buvo atvežta 5 metų mergaitė. Irinos vyras Viktoras nuo 2018 m. rugpjūčio mėnesio Šalčininkų Šeimos ir vaiko gerovės centro Globos centre dirba budinčiu globotoju. Jie yra 3-jų jau išaugusių vaikų tėvai. Irina yra patyrusi pedagogė, profesionali muzikantė.
      -,,Kai esi narys šeimos, kurioje apsigyvena paimti iš biologinių šeimų vaikai, pradedi jais rūpintis kaip savais, bet po kažkurio laiko reikia išsiskirti su vaikais, jie grįžta pas savo biologinius tėvus''. Ivonos situacija buvo visai kitokia, jai sugrįžti nebuvo kur, tik į valstybinę globą. Irinai buvo neramu dėl Ivonos ateities. - ,,Kur ji bus apgyvendinta, jeigu ji nepasiliks mūsų namuose?“– mąstė Irina. Nuo pirmų dienų, Iriną stebino mergaitės gabumai, aktyvumas, smalsumas ir polinkis muzikai. Irinos įsitikinimu, dėl savo amžiaus, Irina net bijojo pagalvoti apie Ivonos nuolatinę globą, bet jau po mėnesio Irina gavo šį pasiūlymą. Svarbus jai buvo ir šeimos pritarimas bei palaikymas.
    Irina prisiminė kaip teisme pergyveno ar teismas priims palankų jai sprendimą dėl Ivonos globos, nes jau neįsivaizdavo, kad Ivona galės išeiti iš jų namų kažkur kitur, nes prisirišimas įvyko natūraliai; - ‚,Vaikas pripranta prie šeimos, šeima prie vaiko ir jau negali paleisti vaiko iš širdies”- aiškina Irina.
       Irina įsitikinusi, kad neįmanoma be sunkumų užauginti savo biologinio vaiko. - ,,O ką jau sakyti apie vaiką, kuris atėjo iš trauminės aplinkos” – sako Irina. Ivona per 5 savo gyvenimo metus neturėjo ne vieno pastovaus žmogaus, kuris ją rūpintųsi, ji nebepasitikėjo suaugusiais, reikalavo nuolatinio dėmesio, bijojo būti palikta, bijojo naujų vietų, žmonių. - ,,Visur kur ėjome, turėjau “pakloti' emocinę saugumo pagalvę, kad tikrai atvyksiu ją pasiimti atgal. Pirmomis dienomis visur buvau kartu su ja” – pasakoja Irina.
     Irinos teigimu karantinas padėjo Ivonai emociškai sustiprėti. Visi buvo ilgiems mėnesiams uždaryti namuose, ugdymas vyko iš namų, Irina galėjo ugdyti Ivoną savarankiškai. Per dainavimą, muzikavimą jie mokėsi kalbos, išreikšti emocijas, valdyti stresą, atsikratyti baimių, muzika tapo tikra terapija mergaitei. Po to prisidėjo choreografijos, mentalinės matematikos, anglų kalbos pamokos. Ivona nenorėjo žaisti su žaislais, jai patikdavo žaisti su skaičiais, galvosūkiais, žiūrėti filmukus, knygeles. Po metų globos, ji pradėjo jau neblogai kalbėti ir skaityti, kas palengvino mokymąsi mokykloje. Po dviejų metų globos Ivona pasiekė labai gerų ugdymo rezultatų. Puikiai baigė pirmą klasę, sudalyvavo dvejose fortepijono konkursuose, kur užėmė pirmą ir antrą vieta.
     -,,Žinau, kad laikas ir darbas atiduotas vaikui, anksčiau ar vėliau duos derlių. Reikia turėti tik daugiau kantrybės, išminties, nebijoti kreiptis pagalbos”- sako Irina.. Ji žino, kad Šalčininkų rajono šeimos ir vaiko gerovės centre vykdomi įvairūs mokymai, savitarpio pagalbos susitikimai, galima gauti profesionalios psichologo ir kitų specialistų pagalbos. Globos patirtis jai duoda galimybę perduoti išmintį, žinias vaikui, kuriam reikalinga pagalbą. - ,,Vaiko meilė man, kaip globėjai, yra pats didžiausias įvertinimas ir įsivertinimas”. Jos teigimu, pradėti globoti mažą, nepažįstamą vaiką, gali būti nemenkas iššūkis, bet kai matosi pokyčiai vaiko gyvenime ir jis jaučiasi saugus, supranti, kad atlieki svarbią misiją. Anot jos, kiekvienas vaikas turi gyventi šeimoje. ,,Globoti vaiką – tai jausti širdyje meilę vaikui ir atsakomybę“. Žmonėms, kurie galvoja apie vaiko globą patarčiau nusiteikti optimistiškai ir nekelti labai didelių lūkesčių, gyventi ir kasdien daryti mažus žingsnelius link vaiko gerovės, ir visada prisiminti, kad sunkumai, su kuriais galimai reikės susidurti, yra laikini, kuo daugiau investuosite į vaiką, tuo didesnį džiaugsmą turėsite iš globos. Sėsite gėrį- sugrįš gėris, sėsite meilę- sugrįš meilė” – sako Irina.
       Jos manymu vaikai, likę be biologinių tėvų globos, yra dalis mūsų visuomenės. - „ Kiek mes padėsime šiems vaikams, tokią visuomenę turėsime” - tęsia Irina. Jos žodžiais, daug daugiau yra džiaugsmo ir pasitenkinimo iš to, kai gali suteikti tiesiog geresnį gyvenimą kažkuriam vaikui, priėmus jį į savo šeimą.
      Ji ragina tiesiog paimti globoti vaiką, tam nereikia kažkokio ypatingo pasirengimo, reikia nueiti pabendrauti į Šalčininkų rajono šeimos ir vaiko gerovės centrą su darbuotojais, gal net pabandyti savanoriauti centre, susipažinti su vaikais, paimti vaikus svečiuotis.-,,Dalyvavimas įvairiose veiklose su be tėvų globos likusiais vaikai, padidintų šansą sutikti "savo" vaiką, kuris kaip ir man tapo tikra dovana“- siūlo Irina. Prieš 8 metus Irina turėjo galimybę padėti paauglei iš vaikų globos namų. Jai tai buvo pirmoji globos patirtis, daug ko tada nežinojo. Po to buvo dar kelios iš vaikų globos namų paauglės. -,,Į vaiką įdėtos pastangos, darbas ir pagalba man sugrįžta“ – šypsosi Irina. Ji žino, kad nereikia kelti ir nerealių lūkesčių, o džiaugtis padarytais mažais žingsneliais kasdien. Jai globos sėkmę lemia supratimas apie globalius gyvenimo dėsnius, tikėjimas vaikais, atsidavimas vaikams, supratimas, kad vaikas, kurį globoji yra didžiausias Dievo ir valstybės turtas, kurį tau patikėjo. Tada iš tikro globa tampa Dovana.
      Kviečiame kreiptis dėl vaiko globos! Informaciją apie vaikų ir paauglių globą taip pat galite surasti mūsų feisbuko puslapyje ,,Vaikai yra vaikai. Šalčininkų rajonas“.